Základní škola a Mateřská škola Jestřebí, příspěvková organizace
Prosinec ve škole

Prosinec ve škole

31. 12. 2022Lucie Červenková

Prosinec – měsíc Mikulášských nadílek, vánočního cukroví, třídních besídek a mnoha jiných aktivit.

Cukroví se peklo nejen v kroužku vaření, ale snad každá třída tento měsíc okupovala cvičnou kuchyňku. Děti z družinky pekly perníčky, šesťáci připravovali nepečené kuličky. Každá skupinka zvolila jiný postup a suroviny, ale ve výsledku se povedly všechny. U Famfrpálů se připravovala domácí limonáda a domácí želatinové bonbony.

Hned 2. prosince přijali žáci 1. – 3. třídy pozvání na OÚ Provodín, kde si poslechli vánoční pohádku v podání anděla Aničky, ochutnali výborné perníčky paní Štěrbové, zazpívali vánoční koledy a prohlédli si výstavu betlémů.

A pak už se děti začaly trošku bát. V pondělí ráno byly jako na trní. Možná jen někteří tušily, že úlohy čertů, andělů a Mikuláše se každoročně ujímají žáci 9. ročníku s třídní učitelem. Kniha hříchů nenechala na nezbednících nit suchou. V některých třídách to chvíli vypadalo, že tam moc žáků nezbylo. Nicméně se nakonec všichni žáci vykoupili básničkou nebo písničkou, za což dostali dáreček. Návštěva to byla věru krásná, ale jsme moc rádi, že chodí jen jednou za rok. Na nadílku nám přispělo SRPŠ.

SRPŠ nám přispělo i částkou 80,- Kč na předvánoční filmové představení. 12. prosince jsme všichni vyrazili do Českolipského kina na novou českou pohádku Největší dar.

V prosinci jsme stihli i soutěžit. Magdaléna Marková, Magdaléna Zachová z 8. třídy a Filip Šťastný z 9. třídy – to je trojice vítězů školního kola olympiády v českém jazyce. Za jejich výsledky (v části mluvnické i slohové) poděkoval ředitel školy - Mgr. M. Kotek, který jim také předal diplomy a pěkné dárky. V dubnové soutěži na Gymnáziu v České Lípě nás budou reprezentovat obě Magdy. Ve slohové části, a to na téma: „Na listopadu se mi líbí/nelíbí…“, se hodnotila i nápaditost zpracování. V tomto ohledu nejlépe zabodovala Majda Marková. Její práci si zde můžete přečíst. 

Kdyby byl listopad člověk 

Představuji si ho jako starého, chladného, smutného, ale hodného muže.  

Starší pán s černým ošuntělým cylindrem, tmavým širokým kabátem a s šedými holínkami špinavými od bahna. V ruce drží hůl, kterou ovládá vítr. Jeho hnědé oči jsou jako bažiny, ve kterých se dá utonout. Má velký, křivý, pihatý nos a málo usměvavá ústa, suchá od chladného větru, který mu dopomohl i k vráskám po celém obličeji. Pod kloboukem schovává pár šedivých vlasů.  

Pomocí větru proklepává stromy, taky ho pouští okny do opuštěných, ale i obydlených domů. Není zlý, je jen chladný a depresivní a musí vykonávat svou práci. Někteří lidé Listopad a jeho sourozence – Září a Říjen, mají rádi, ale najde se i hodně z nás, kteří nemáme podzim v oblibě. Je sice studený, ale to je nic oproti jeho mladšímu bratrovi Prosinci. Ten je víc chladný, ledový až krutý.  

Já osobně listopad ráda nemám, protože je všechno hrozně osamělé a smutné. Prosinec je o mnoho lepší, a to nejenom kvůli Vánocům. Miluji, když je hodně sněhové nadílky, protože můžu stavět sněhuláky, vytvářet andílky ve sněhu, budovat pevnosti… To mi listopad nenabídne. Většinou napadne pár centimetrů sněhu a konec, to pak není žádná legrace.  

Celkově nemám podzim ráda. Rozhodně ho mám ale raději než léto, protože tehdy bývá často horko, které mi nevyhovuje. Ve školním kole zeměpisné olympiády se na 1. místě umístil Vojta Červenka a na 2. místě Filip Šťastný. Oba budou pokračovat do okresního kola. Matematické hrátky a soutěž v AJ na SŠ Klíč si vyzkoušeli vybraní žáci 9. ročníku.

Ve čtvrté třídě zavládl v předvánočním čase poplach. Hrozilo, že děti zůstanou přes Vánoce uvězněny ve škole. Dostat domů se mohly jen úspěšným vyřešením všech úkolů, za které sbíraly razítka do vánočního cestovního pasu. Poté rozluštily číselný kód a hurá…..vše bylo zachráněno. Navíc se ještě dozvěděly mnoho zajímavostí o tom, jak se slaví Vánoce ve světě. O tom si četli i žáci vyšších ročníků, ovšem anglicky. A jak se slaví Vánoce v sousedním Německu? To se jeli vybraní žáci přesvědčit na vlastní oči. Navštívili vánoční trhy v Drážďanech. Na zámku Loučeň si žáci 4. – 6. třídy měli možnost užít historické Vánoce. Prohlédli si slavnostně vyzdobené komnaty, ozdobili si svou rybku pro štěstí, zahřáli se čajem a prošli si bludiště v zámeckém parku. I přes všudypřítomnou ledovku se dostali v pořádku zpátky.

Osmáci a deváťáci stihli na tři hodiny nastoupit do speciálního stroje času. Bravurně ho řídila paní Kateřina VRŠANSKÁ, která pracuje jako průvodkyně. Od roku 2016 jako jediný občan ČR provází v černobylské jaderné elektrárně a černobylské vyloučené zóně. V následujícím roce začala navštěvovat ZŠ a SŠ (už jich je více než stovka), aby jejich žákům, kteří o někdejší katastrofě slyšeli jen v dějepise, umožnila podrobný vhled do situace. Žáci se od ní dozvídají o počátcích jaderného průmyslu, kde se vzaly první reaktory a k čemu sloužily před tím, než se staly hnací silou turbín v elektrárnách, co předcházelo havárii v Černobylu, co následovalo, kam se podělo na 200 tisíc lidí z okolí elektrárny, jaký vliv má záření na lidský organismus a jaká je budoucnost tohoto místa pro lidi, zvířata a rostliny.  

Paní Vršanská v úvodu žákům rozdala pracovní list se zvídavými otázkami ohledně situace v jaderné elektrárně před osudným datem 26. dubna 1986 a po něm. Test bezchybně vyplnil Jakub Jetel a Vojta Červenka (ten pak byl vylosován a dostal zajímavý dárek). Všichni jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací, které jsme slyšeli poprvé v životě – např. současný sarkofág „Árka“ je na jaderné elektrárně od roku 2016, má šířku Titanicu, výšku Sochy svobody a vydrží 100 – 120 let. 

A tím zážitky osmáků a deváťáků nekončí. Zjišťovali, jak to vypadá v předvánočním čase ve firmě Festool. Samozřejmě žádné pečení sladkého cukroví, ale běžná výroba elektrického nářadí a příslušenství pro náročné kutily a řemeslníky. Úvodní slovo o současnosti i historii firmy obstarala Ing. M. Trhlíková (která také chodila do ZŠ Jestřebí). Pod jejím vedením žáci na čas pracovali na smontování hoblíku v tokové i dávkové výrobě. S technologem – panem Jehličkou si pak prošli značnou část výroby. Závěr patřil soutěži s tajenkou a předání drobných cen vylosovaným žákům. Všichni teď víme, že výroba ponorných a přímočarých pil, akumulátorových vrtacích šroubováků, frézek… není jen tak. Práce ve Festoolu je oproti jiným výrobním firmám klidnější, čistší a méně hlučná. Naši žáci by tu po vyučení nebo střední škole mohli najít zaměstnání v různých pozicích – např. konstruktér, technolog, obráběč CNC, auditor kvality, operátor výroby nebo skladník. 

V prosinci družinky ukončily letošní výuku bruslení. Bruslení si všichni užili a děti z jestřebské družinky se ještě zapojily do soutěže Sportareálu O nejkrásnější vlastnoručně vyrobenou vánoční ozdobu.

A hurá na vánoční besídky. Ty se konaly v každé třídě a dokonce i na kroužku mažoretek. Sedmáci doslova „doklouzali“ na vánoční trhy v Liberci, šesťáci a družinka zase na bowling v Jestřebí. To bylo dárečků a dětských úsměvů. A potom už tradáááá na vánoční prázdniny.

Fotogalerie