Prosinec v naší škole

3. 1. 2022Lucie Červenková

POSLECHNĚTE, CO SE STALO V MĚSTĚ BETLÉMĚ…….ehm, totiž ve školách v Jestřebí a v Provodíně.

Ve škole v Provodíně se od začátku prosince ozývaly vánoční koledy. Ty si děti společně zpívaly na chodbě u vánočního stromečku od 1. adventní neděle. Prvňáčci si o Slabikářové slavnosti vysloužili za splnění tří úkolů svůj první Slabikář, třeťáčci se každý den těšili na nové překvapení v třídním adventním kalendáři a druháčci se seznamovali s adventními zvyky a vymýšleli kouzelná přání pro své nejbližší.

„Už se moc těším na Mikuláše a čerty“, říkal jeden žák ze sedmé třídy koncem září. Dočkal se v pátek 3. prosince. Pak si mohl nejen on užít návštěvu rozmanitých masek, čtení z Knihy hříchů a dobrých skutků i bohaté mikulášské nadílky. Děkujeme fondu SRPŠ a obcím Jestřebí a Provodín za balíčky. Žáci 9. třídy se oblékli do kostýmů jedenácti čertů a pěti andělů. Během dopoledne zavítali i do mateřské školky. Naštěstí nám po jejich návštěvě nezmizel ani jeden žáček. A slova pana Mikuláše na závěr: „Akce se povedla a všichni si to společně užili.“

Jak to vypadá pod mořskou hladinou nebo mezi dinosaury? To jsme si mohli všichni s pomocí kouzelných brýlí prohlédnout ve čtvrtek 16. prosince při návštěvě 3D kina u nás ve školách. Děkujeme za příspěvek fondu SRPŠ.

A jak se dá ještě zpestřit předvánoční čas? Třeba žáci sedmé třídy vyrazili na exkurzi do Mladé Boleslavi. Ve ŠKODA Muzeu díky paní průvodkyni načerpali informace ohledně historie, ale i přítomnosti firmy ŠKODA Auto. Snažili se zorientovat v kolech, motorkách a různých typech aut, prostě ve všem, co během desítek let firmy Laurin a Klement, Škoda a později VW vyráběly a dnes Škodovka v rámci koncernu produkuje. Přehlednou výstavu s multimediálními panely, video projekci s filmem o současné výrobě aut a depozitář se závodními auty – to vše si žáci prohlédli. Návštěvu města aut jsme zakončili ve vánočně vyzdobeném Bondy centru, kde si kromě občerstvení mohli sedmáci nakoupit i dárky pro své nejbližší.

Páťáci si v prosinci připomněli tradici Adventu. Každý den na ně čekala jedna zajímavá a nevšední vánoční informace v adventní punčošce a jeden vánoční úkol z matematiky, češtiny nebo čtení.

Při pracovních činnostech si páťáci vyzkoušeli upéct vánoční cukroví. Ve 4. třídě se peklo i z vizovického těsta a výsledkem byly dárečky pro rodiče.

Cukroví a perníčky si zkusili upéct i osmáci. Ti tentokrát trávili pracovní činnosti i v dílnách, kde si za asistence pánů školníků vyrobili dřevěnou ozdobičku.

V prosinci se také konalo školní kolo zeměpisné olympiády, kde se z 8. třídy umístil na 1. místě Filip Šťastný, na 2. místě Tomáš Rybák a na 3. místě Míra Holec. Kluci nás budou reprezentovat v okresním kole.  V kategorii C bude reprezentovat naši školu Emma Tykvová ze 7. třídy.

Předvánoční čas jsme také věnovali v Jestřebí školnímu kolu RECITAČNÍ SOUTĚŽE. Recitátorů z druhého stupně se sešlo jen 12, protože žáci 6. třídy zůstávali na on-line výuce. Literární setkání zpěvem pěkné vánoční písně zahájily dívky ze 7. třídy – Sandra Bajo, Natka Kornová, Magda Zachová a Emma Tykvová. Poté už následovala vlastní soutěž v recitaci. Výběr básní byl opravdu rozmanitý – od klasiků – K. J. Erbena a K. H. Máchy, přes nositele Nobelovy ceny za literaturu – J. Seiferta až po současného básníka J. Žáčka. Porota složená z vyučujících ocenila vítěze - nejlépe uspěla Viktorie BRZOBOHATÁ (7. tř.) s Erbenovou baladou „Polednice“, druhé místo získala Štěpánka ŠTEFKOVÁ (8. tř.) za pěknou interpretaci Žáčkovy básničky „Turistická příhoda s detektivní zápletkou“ a bronzovou příčku obsadila Magdalena ZACHOVÁ (7. tř.), která celou soutěž uváděla a navíc získala i Cenu diváka. Všem účastníkům děkujeme za příjemné chvíle! V Provodíně se recitační soutěž chystá hned po novém roce.

A ještě, než se dostaneme k úplnému závěru předvánočního času, nesmíme zapomenout na naše družinky. Jak si děti zpestřily předvánoční čas v odpoledním čase?

Tak třeba ty z Jestřebí se vydaly 3. prosince do místní knihovny, kde je paní Roubínková mile přivítala, vysvětlila všem, jak si vyhledat vhodné knížky k zapůjčení a zároveň provedla dětem registraci. Dětem se v knihovně moc líbilo a hned si domů nesly vypůjčené knížky. Družinka se také rozezněla zvukem housliček Ivanky Dovžanyn ze 4. třídy, která dětem zahrála vánoční koledy. Potom si všichni z družinek krásně zařádili s Honzou Popletou a jeho kamarádem Olafem. Všichni tancovali, zpívali a soutěžili. Také se pekly a zdobily perníčky pro rodiče, konala se Zimní družinová olympiáda na sněhu, stavěli se sněhuláčci Patroláčci, konalo se Andělské divadélko, vyrazilo se výlet na Staré Hrady s programem a ……čekalo se na vánoce.

A jestli mezi klasické atributy českých VÁNOC patří rozsvícený vánoční stromeček, pod ním dárky od Ježíška pro hodné děti a cukroví - tak to jsme se konečně všichni ve středu 22. prosince ve škole malých Vánoc dočkali. Sedmáci si k nim ještě přidali přehlídku vtipů a výborný nealko vaječňák z dílny jedné z maminek, jinde se připíjelo rychlými špunty. Děkujeme rodičům! Na besídkách s námi mohli být i žáci v karanténě. Sice jen online, ale byli. Ještě, že tu techniku máme. Šesťáky čeká besídka kvůli karanténě až v lednu.

Po vánočních prázdninách se určitě sejdeme odpočatí a zdraví jako rybičky.