Poslední školní měsíc

5. 7. 2023Lucie Červenková

Červen byl opravdu akční měsíc.........

Ještě měsíc a budou velké prázdniny…..!!!! A nebyl to ledajaký měsíc. Červen byl plný aktivit pro celou školu. Naši cestovatelé si užívali poslední dva dny v Itálii. Vydali se na bojovku „Po stopách Kryštofa Kolumba“ a čekala je ještě večerní párty na pláži. Druháčci si zatím dokončili své ptačí krmítko a všichni z družinek oslavili den dětí na školních zahradách. V Provodíně se vyhlašovali vítězové v malířské soutěži Maluj cokoliv, čímkoliv na cokoliv. Gratulujeme Terezce M., Yevě O., Gábikovi E., Amálce K. a Nikolce Š. Gratulovat můžeme i druhačkám Anitce W. a Anežce H., které se umístily v atletické soutěži „O pohár Máchova kraje“ ve Mšeně. Stejně tak si gratulaci vyslouží i děvčata z jestřebského týmu, která se umístila na 2. místě v turnaji škol ve vybíjené. Gratulace a ceny přijímali i žáci, kteří se účastnili projektu „Čtení pomáhá“. Nejvíce potvrzení letos získal Pavel Š., Emma T., Kristýna L., Míla L. a Jakub J. Je moc fajn číst a tím pomáhat nejen sobě, ale i jiným!

V červnu nás navštívil pan Hanák a žáci od 4. do 9. třídy zvládli různé programy prevence on-line (dezinformace, nebezpeční sociálních sítí….), osmáci a deváťáci měli možnosti poznat paní Lucii Macháčkovou – spisovatelku, správkyni sociálních sítí České televize a stand-up komičku. Osmáky navštívila soudkyně Okresního soudu v Č. Lípě a společně se věnovali problematice vražd, znásilnění a velezrady. Celá návštěva se proměnila v aktivní diskusi. Pro žáky deváté třídy měli připravenou přednášku na téma rekultivace krajiny odborníci z Diama Stráž pod Ralskem. Dětem z prvního stupně pak přijela vyprávět dětská spisovatelka Sandra Dražilová Zlámalová o tom, jak se tvoří dětská kniha. A poslední návštěvou bylo Divadélko pro školy z Hradce Králové s velmi vtipným a zároveň poučným představením pro malé i velké.

A protože červen je měsíc školních výletů, tak jsme výletovali.

Nejprve si prvňáčci, čtvrťáci a páťáci dokončili plavecký kurz, čtvrťáci pak ještě dokončili kurz na dopravním hřišti a děti z družinek vyrazily na cyklovýlety. Ti menší jely do Splav, větší do Zahrádek. Na kole vyrazili i šesťáci a sedmáci. Ti ujeli 34 km směrem Hradčany. Osmáci byli v Bělé pod Bezdězem na exkurzi v rodinné firmě Atmos a třeťáčci si vyrazili ke včelařům Holcovým. Tady završili svůj celoroční projekt Pohádkové včely. Svůj projekt zakončili i čtvrťáci. Ti zase přednášeli svým spolužákům o ekosystémech a poté vyrazili na ekofarmu ve Valdeku u Starých Křečan, kde si užívali sportovních aktivit, navštívili rozhlednu Dymník a pozorovali všechny ekosystémy v přírodě. Nechyběla jim ani noční bojovka s duchem Hubertem. Noční bojovku zvládly i děti z družinek. Na zahradě provodínské školy si ji totiž užily před spaním ve stanech, čekala je i cesta výletním vláčkem, karneval a diskotéka. Sedmáci vyrazili do Mladé Boleslavi, kde navštívili Muzeum Škoda, druháčci navštívili speciální školu v České Lípě, kde probíhala výstava prací žáků s doprovodným programem. Dvakrát se jelo do Mirákula. Poprvé jeli žáčci z kroužku flétniček se šesťáky a podruhé vyrazili třeťáci s dětmi z mateřské školky. Prvňáci a druháci ušlapali celých 12 km v Lužických horách a překonali strach z výšek. Na rozhlednu Jedlová vyšli úplně všichni. Děti z Provodína ještě čekal výlet do středověku, aneb cesta za pokladem. Vyrazily na hrad Helfenburk, kde absolvovaly dobrodružnou cestu plnou překážek a úkolů. Na hradě si opekly párečky a potom už je čekal poklad. Moc si užily i návštěvu u vojenské posádky v Chotyni, kde pro ně měli vojáci připravenou ukázku výcviku vojenských psů. Potom si vyběhly na věž hradu Grabštejn. Osmáci navštívili Laser game v Liberci, sedmáci si vyšlápli směr Zahrádky, čtvrťáci, páťáci a šesťáci si vyzkoušeli středověká řemesla v areálu Botanicus u Lysé nad Labem a deváťáci se vydali až do dalekého Chorvatska na Plitvická jezera. Pátek 23. června proběhl ve znamení sportovního dne. Jeho trasa vedla již tradičně z Jestřebí do Provodína a pak přes les do Horního Provodína, skončila zaslouženou sladkou tečkou v občerstvení u Piškulů. Někteří žáci z budovy Jestřebí absolvovali také turistický kurz. Tentokrát v Hamru, kde strávili 4 dny. Navštívili muzeum Mikrokosmos, hrad Děvín, lázně Kundratice a prameny řeky Ploučnice.  Prý jim tam moc dobře vařili. To bychom mohli říci o kuchařích ve školním kroužku vaření. Těm se na výbornou podařily poslední 4 dobroty letošního roku – lasagne, kefírový koláč, lívance a tousty s mrkvovou pomazánkou. Zbývá dodat, že velkou část výdajů na školní výlety jsme čerpali z fondu SRPŠ, které přispělo částkou 360,- Kč na žáka.

A potom už bylo 30. června – VYSVĚDČENÍ. Na prvním stupni jsme rozdali 40x samé jedničky. Na druhém stupni už je ulovilo jen pět žáků. S vyznamenáním prospělo na druhém stupni 21 žáků. Pan ředitel je ocenil pěknými dárky a všichni si vysloužili sladkou odměnu od paní Piškulové.

Žáky devátého ročníku čekalo o něco slavnostnější předávání vysvědčení. Převzali si ho v jestřebské kinokavárně, kde se společně rozloučili a uzavřeli jednu životní kapitolu. Do jejich dalšího života jim všichni přítomní popřáli jen to nejlepší. Tak ať se daří.

Kolektiv pedagogů Základní školy a Mateřské školy Jestřebí přeje krásné a bezstarostné prožití léta a dovolených a těší se na spolupráci v příštím školním roce, který začíná v pondělí 4. září 2023 v 7:45 hod.

22. září 2023 se budeme těšit na viděnou při akci ROZLOUČENÍ S LÉTEM.