Květen ve škole

7. 6. 2023Lucie Červenková

Krásné počasí v květnu přímo vybízelo k venkovním aktivitám.

Krásné počasí v květnu přímo vybízelo k tomu, abychom pouze neseděli v lavicích. Tak proč ne…..Druháci a třeťáci ukončili plavecký výcvik a začali si ho užívat prvňáci, čtvrťáci a páťáci. Hodně výuky a trávení přestávek se přeneslo na školní zahradu nebo do lesa. Pátá a šestá třída vyrazila dokonce až do Krkonoš na Stezku v korunách stromů, která jim posloužila jako učebna pod širým nebem. Devítka zase podnikla geologickou exkurzi na Panskou skálu, pětka a družinka Provodín navštívily Vrch Bělá, v družince se hledaly kešky v rámci celosvětové výzvy, čtvrťáci se vydali řešit záhadu ztraceného hradu u Máchova jezera s pokladem, užili si den včel a druháci si v rámci projektového dne s truhlářem vyrobili krásné ptačí krmítko. Moc děkujeme rodičům Weberovým, Pile Luka a Truhlářství pana Moudrého za materiál a čas, který tomuto projektu věnovali. Kdo zrovna nebyl venku, tak byl alespoň ve školní kuchyňce. Kuchaři z kroužku vaření ukuchtili langoše jak od profíka, jarní hráškovou polévku a píchanou buchtu, čtvrťáci se na vlastnoručně upečené pizze učili zlomky a děti z jestřebské družiny zase pekly srdíčka pro maminky a pochutnávaly si na vypěstovaných ředkvičkách. V Provodíně jsme si zpestřili hodiny prvouky přípravou jednoduché svačinky. Z projektu Mléko do škol jsme dostali čerstvé a plátkové sýry, přidali jsme jarní cibulku, rajčátka, petrželku a česnek a podařily se nám všem výborné zdravé pomazánky. V květnu druháčci uplatnili nárok na svou výhru, kterou si vysloužili od pana Hoštičky za sběr žaludů, a vyrazili i s rodiči na celodenní výlet do Bozkovských jeskyní, na rozhlednu Dubecko a hrad Valečov. Děkujeme za příspěvek na autobus. No a co takhle vyrazit v květnu do Itálie? Parta žáků s vyučujícími z budovy Jestřebí této nabídce neodolala, a tak vyrazili do Caorle, kde si to náramně užili. Jeli si zdokonalit své jazykové schopnosti, poznat jinou krajinu a užít si řádění na pláži. Navštívili sobotní trhy, sportovali, realizovali se při tvorbě vlastních triček, objednávali si anglicky zmrzlinu, projeli se výletním vláčkem, plnili v týmech úkoly ve městě, zahráli si soutěž „Caorle má talent“, vyrazili do Benátek a dali si pravou italskou pizzu. Zatímco si většina florbalistů užívala u moře, zbylá čtveřice trénovala přesnou střelu na brankáře. Osmáci začali v předmětu Výchova k občanství téma „Právo”, a proto využili nabídku zúčastnit se opravdového soudního jednání. Hlavní líčení netrvalo dlouho, a tak bylo dost času, aby se samosoudkyně Mgr. Z. Bohatá Koldovská po vynesení rozsudku a odchodu odsouzeného mohla věnovat našim žákům. Informovala je o chodu soudu, trestech, zajímavých případech, probační a mediační službě... a odpověděla na jejich dotazy. A co by to bylo za květen, kdyby v naší škole neproběhl již tradiční Český den proti rakovině. Žáci 8. třídy nabízeli žluté kytičky spolužákům v Jestřebí a v Provodíně. O květiny projevili zájem i ve školkách, obecních úřadech, ve firmách a domácnostech. Děkujeme mnohokrát vám, kteří jste přispěli! Všech 300 kytiček se totiž podařilo prodat. A to je SUPER!!! Gratulujeme Alence Markové za umístění ve výtvarné soutěži pořádané Hasiči ČR. Alenka si převzala svou výhru na MěÚ v České Lípě. Konec školního roku se kvapem blíží a s ním i konec éry žáků deváťáků na naší základní škole. Mají vyrobené moc hezké pozvánky na slavnostní rozloučení se základní školou a osobně pozvali všechny důležité a významné osoby, které je základní školou provázely. Všichni z 9. třídy se dostali na Střední školu nebo Střední odborné učiliště. K příležitosti tvorby pozvánky si udělali třídní foto ve společných mikinách. A fotografovalo se i v ostatních třídách. Takové třídní foto nesmí chybět v žádném fotoalbu. Úplný závěr článku patří našim budoucím prvňáčkům, kteří si přišli vyzkoušet, jaké to je v opravdové škole. S budoucí paní učitelkou N. Petříkovou si pohráli, zazpívali, složili papírového pejska a zkusili si psát na tabuli. Hodina se moc povedla a my už se na prvňáčky moc těšíme.