Podzimní měsíc říjen byl plný aktivit.......
Druhý školní měsíc odstartovali třeťáci druhým vystoupením. Tentokrát hráli operetku Šípková Růženka pro děti z mateřských školek. Do třetice pak zahráli ještě v pátek v podvečer pro dříve narozené občany obce Jestřebí při posezení v kinokavárně. Tím se třeťáci s operetkou rozloučili. Provázela je od začátku školního roku. První nesmělé dětské hlásky, odmítání hlavních rolí a stydlivost se pomalu začaly proměňovat v jistotu a nedočkavost, kdy už bude premiéra. Uteklo to. Dětem patří velké poděkování a obdiv. Představení se moc líbilo. Poděkování paní učitelky patří i rodičům, kteří své HVĚZDY ochotně na každé představení doprovázeli, chystali dětem účesy a podíleli se na přípravě divadelních kulis. Několik žáků také přivítalo nové občánky obce Jestřebí krátkými básničkami a písničkou s přáníčkem do života malých dětiček. Nakonec si třeťáci zajeli pro zaslouženou odměnu – do pizzerie a muzea v České Lípě. Do České Lípy vyrazili i páťáci. Na Vodním hradě je čekal workshop na téma Jak chutnal středověk. Průvodcem a kuchařem v jedné osobě jim byl pan Brambor, od něhož se dozvěděli třeba to, že Karel IV. si rozhodně na bramboračce pochutnat nemohl, kdežto na citronech ano, že pivo ve středověku pily i děti, a že nejdražším kořením byl tehdy pepř. Po prohlídce hradní ledničky ve sklepení společnými silami na otevřeném ohni připravili středověký pokrm zvaný kočičí svatba. Dvakrát si pochutnávala i staronová parta kuchařů, která se ukázala jako sehraný tým. Na prvním vaření vytvořili palačinky na sto způsobů a k tomu si upekli cuketovou buchtu. Chutnalo jim a každý si našel svou nejlepší palačinkovou variantu. Při druhém vaření si skupinka připravila vynikající langoše, topinky s masovou směsí a mrkvový koláč s polevou. Mlsalo se i na kroužku německého jazyka. Žáci si ověřili své jazykové znalosti při postupu podle rakouského receptu a připravili báječnou svačinu na páteční odpoledne - Wiener Blätterteig Apfelstrudel mit Vanillesauce.
Osmáci a deváťáci měli opět možnost nahlédnout do své profesní budoucnosti. Zúčastnili se projektu EDUKA WEEK v Liberci. Symbolem letošního 17. ročníku bylo nekonečno. Tolik se mohlo žákům zdát, že je tu propagačních stánků :) Ve skutečnosti šlo o 49 SŠ a SOU, 11 vysokých škol a VOŠ, 34 firem a 9 dalších vzdělávacích institucí. Málokdo stihl prohlédnout vše. Doufejme ale, že žáci našli tu svoji školu a získali o ní podrobné informace (a nejen nabízené propisky). Na začátku nového roku se budou muset deváťáci s konečnou platností rozhodnout (konkrétně dle legislativního návrhu do 20. února 2024 se odevzdávají přihlášky), jak se svou budoucností po absolvování ZŠ naloží. Osmáci pak měli možnost ještě navštívit Živou knihovnu v České Lípě. Na výlet vyrazili i druháčci. Zavítali do pražského Divadla Spejbla a Hurvínka na pohádkové představení Hurvínkova Nebesíčka. Děti se seznámily s Hurvínkem, Máničkou a chlupatým kamarádem Žerykem. Pro mnohé z našich žáků to byla premiéra. Děti příběh pozorně sledovaly a v hledišti se střídaly chvíle napětí, klidu a smíchu. Loutkoherce děti odměnily velkým potleskem. Žáci 7. ročníku navštívili exotická zvířata v ZOO Liberec.
Stalo se již tradicí, že na konci října je v naší škole věnován PROJEKTOVÝ DEN vzniku samostatného ČESKOSLOVENSKA. V sobotu 28. října se v kalendáři objevil nápis: státní svátek a my doufáme, že si naši žáci vzpomněli, proč tomu tak je. Kdo z politiků, spisovatelů, legionářů se podílel na vzniku naší samostatnosti? Jak vznikla čs. vlajka, znak, státní vyznamenání, jak se rozvíjel průmysl za první republiky a k čemu tehdy došlo na Českolipsku…? Děti v Provodíně si ve středu již od rána v rámci hodin ČJ a M opakovaly nejdůležitější údaje o této události, tvořily lapbooky („kniha“, složená z mnoha interaktivních prvků (skládaček), které spojuje společné téma), dokonce i samotného pana prezidenta se ženou Charlotou přivítaly, vyfotografovaly se ve tvaru české trikolory a sborově zazpívaly hymnu Kde domov můj. Po velké přestávce se pak všichni pustili do soutěží ve skupinkách. Nesoutěžilo se o ceny, ale pro radost. A skupinky spolupracovaly moc hezky, běhaly od úkolu k úkolu a pomalu si doplňovaly další a další informace. Velmi důležité informace pak přišel žákům připomenout pan učitel ze společnosti e-Duha (prevence on-line). Přidal i další důležité rady o tom, jak se bezpečně chovat v prostředí internetu, a nakonec děti vyzkoušel v testíku. Všichni obstáli, a tak zbývá jen doufat, že našim žákům bude internet dobrým sluhou, a nikoli zlým pánem.
Prvňáčci si podzimní dny ve škole užívají naplno. Při výtvarné výchově vznikaly krásné barevné obrázky a při pracovních činnostech se střídaly různorodé aktivity. Nejprve se žáci stali zahradníky a s pomocí přírodnin a vřesů krásně vyzdobili podzimní truhlíky, které nám zdobí vchod do školy. Domů si vyrobili ze zavařovací sklenice strašáka. Nechyběly ani podzimní procházky do lesa, kde si žáci společně zacvičili, připravili domečky pro zvířátka a poznávali plody a listy stromů. 20. říjen patřil poznávání a ochutnávání ovoce a zeleniny. A poslední hodinu se žáci proměnili v kuchaře a vytvořili si zdravou svačinku, která velmi rychle zmizela ze stolu. Ani v matematice a českém jazyku žáci nezahálí. Již zvládli vyřešit první slovní úlohy, sčítat a odčítat do 6 a přečíst, napsat a složit první slabiky. Na konci měsíce si všichni v Provodíně užili projektové dopoledne v Halloweenském duchu. Žáci přišli na výuku v kostýmech a užili si tematické počítání, čtení a vyrábění. Odpoledne je pak čekal velkolepý strašidelný mejdan – promenáda v maskách, hra „Na sochy", soutěž o nestrašidelnější masku, dobrůtky, strašidelný lektvar se žížalami a diskotéka na závěr. Stejně tak si užívali i v družině v Jestřebí. Tam navíc ještě absolvovali program Multikulturní výchova. Děti se seznámily s novým pojmem, sestavily si společně puzzle se světadíly, namalovaly si vlajky z různých kultur, naučily se k nim pozdravy, zahrály si novou multikulturní hru Stejná strana cesty a poté si ověřily své znalosti na pracovním listě. Seznámily se i s novou výtvarnou technikou pod názvem Land – art. V lese si sestavily z přírodních materiálů své oblíbené pohádkové postavičky. Nechybělo ani dlabání a zdobení dýní. Děti z provodínské družinky navštívily v rámci dne otevřených dveří Domov Sluneční dvůr. Paní Hurtová dětem vysvětlila, k čemu zařízení slouží a co vše s klienty podnikají. Pro děti bylo připraveno mnoho aktivit, které všechny velmi bavily. Děti bavilo i „Kino odpoledne“ – prostě Popcorn, dobrůtky, krásná pohádka „Mezi živly“, váleníčko, dobrá nálada a hlavně pohoda. Podzimní prázdniny družinky z Provodína a Jestřebí zahájily v českolipském bazénu.
Těšíme se na viděnou u rozsvěcení vánočního stromečku – 3. prosince 2023.