Základní škola a Mateřská škola Jestřebí, příspěvková organizace
Březen u nás ve škole

Březen u nás ve škole

6. 4. 2022Lucie Červenková

Březen, za kamna určitě nevlezem......

BŘEZEN, ZA KAMNA VLEZEM…….Tak to u nás ve škole tedy rozhodně neplatilo. V měsíci březnu se toho totiž dělo tolik, že by byla velká škoda sedět za kamny…… Čím tedy začít?

8. března se slaví MDŽ a tak se naši flétnisté z provodínské družinky vydali popřát s paní zastupitelkou Eliškou Pokornou všem babičkám nad 80 let. Babičky byly dojaté a ukápla nejedna slzička. Písničkou se přálo k tomuto svátku i v Jestřebí. Naši žáčci vystoupili v jestřebské kinokavárně při příležitosti konání se besedy s poetickým názvem Toulky jestřebskou historií.

Nezahálíme v čase vyučování ani po něm. Družinky měly v březnu opravdu napilno. Musely po zimně oprášit koloběžky a hned na nich vyzkoušet závody. A to ještě netušily, že dostanou koloběžky nové. V Provodíně se kromě nových koloběžek dočkaly děti i nové trampolínky.

Obě družinky se chystaly na velkou akci Vítání jara. A jak to asi vypadá, když se chystáme na Vítání jara? No, malují se veselé klobouky a mávátka a vyrábí se Morana. A když se to všechno nachystá, tak se pozvou děti ze školek, rodiče a divadlo Krabice Teplice a ta zlá Morana se hodí do potoka. Zpátky do vesnice už si přineseme jaro. Na zahradě v Provodíně jsme stihli divadelní pohádku a potom se otevřely brány obou škol. V Provodíně si mohli rodiče, prarodiče a budoucí školáčci prohlédnout celou školu a ve třech dílničkách si vyrobit jarní výrobky. Takže se malovalo na sádrové odlitky, tiskalo se na skleničky a pletlo z vrbového proutí. V Jestřebí ve škole se zase zájemci mohli podívat na 3D tiskárnu v akci, na robotiku aj. Jsme moc rádi, že se taková akce mohla opět po dlouhé době zrealizovat a děkujeme všem za návštěvu.

Obě družinky vyrazily i na velký výlet do FUN PARKU v Liberci a nezapomněly se zapojit do ponožkové výzvy a podpořit tak Světový den Downova syndromu, který připadá každý rok na 21. 3.

U odpoledních aktivit ještě chvilku zůstaňme a pojďme nakouknout pod pokličku kroužků a klubíků. Tak pod pokličkou se tentokrát na kroužku vaření připravovalo zapečené kuřecí maso s bramborami v jednom pekáči, pudinková buchta a velká vitamínová bomba v podobě salátu z červeného zelí. Na kroužku Šikulky se vyráběly velikonoční dekorace, v kroužky DIY skřítci travňáci a v badatelském klubíku sloní pasta. V klubu elektrických obvodů už je v akci 3D tiskárna. Od dubna začíná v Provodíně ještě sportovní kroužek, který se bude konat každou středu.

A teď už hurá do vyučování………a nebo za klokany? Dobrá, tak za klokany……ale za matematickými. V březnu se koná každoročně matematická olympiáda s názvem MATEMATICKÝ KLOKAN. V kategorii Cvrček se na 1. místě umístil Dominik Kredl, na 2. místě Amálka Kratochvílová, na 3. místě Lukáš Palas a 4. místo obsadila Terka Fikarová. V Jestřebí dosáhl nejlepšího skóre Pavel Dvořák z 5. ročníku s celkovým počtem 98 bodů ze 120 možných. Všem zúčastněným děkujeme a gratulujeme.

V dějepisné olympiádě pro 8. a 9. ročníky reprezentoval naši školu Ondra Válek z 5. ročníku.

Prvňáčci si odplavali svých 5 lekcí v bazéně a vysloužili si tak mokré vysvědčení. Štafetu po nich převzali žáci 4. a 5. ročníku. Plavat budou až do konce dubna.

A protože se březen nese ve znamení jara, o pracovních činnostech se seje a sází. Osmáci si zaseli pažitku, teď ji poctivě zalévají a čeká je pěstování zeleniny a bylinek na školním pozemku. Prvňáčci si zaseli řeřichu a zkusili, jak chutná na chlebu s máslem a se solí. Ve druhé třídě děti pozorují, jak rostou fazole, kopřivěnky, kedlubny a salát. Třeťáci zase sledují jarní květiny. Pěstitelské práce nás zkrátka baví. Také jsme se vydali pomoci při akci Ukliďme Česko. Naším cílem bylo uklidit co největší plochu okolo našich škol. Do okolí naší školy se vydali osmáci a v rámci třídního teambuildingu navštívili Spící Pannu. Procházka se velmi vydařila, počasí přálo a měli krásný výhled. 6. třída zase zrealizovala svou třídnickou hodinu na jestřebském dětském hřišti. A baví nás také vaření. V 9. ročníku si žáci zkusili v hodině Nj připravit podle receptu bramboráky,  7. třídě se tvořily palačinky a 6. třída zdobila cupcaky.

Březen je měsícem knihy, a proto se 5. třída vypravila knihovny v Doksech, kde pro ně milé paní knihovnice připravily povídání a praktické seznámení na téma komiks. Komiksy jsme si zkoušeli vytvářet už ve slohu, nové informace jsme tak měli možnost začlenit mezi ty, které jsme už znali. V šesté třídě se v hodinách slohu pokračuje v tématu „Popis pracovního postupu”. Zaměřují se na RECEPT. Než budou psát kontrolní slohovou práci, tak zkouší vytvořit text podle skutečného „vaření” (což není tak úplně pravda, protože pracují bez elektrického proudu!). Na začátku března tak šesťáci dostali za úkol během jedné vyučovací hodiny připravit svačinu a zároveň museli vyplnit pracovní list (napsat suroviny, pomůcky, pracovní postup, …). Z potravin přinesených z domova vytvořili občerstvení nejen pro sebe, ale i spolužáky. Navíc zjistili, že ve dvou se to lépe táhne (nemuseli totiž pracovat sami, ale třeba ve dvojici nebo skupince).  Mezi nejtěžší slohové útvary patří LÍČENÍ, protože někteří žáci neumí nebo nechtějí sdílet subjektivních pocity, nálady a myšlenky. Od sedmé třídy si líčení zkoušíme napsat. Nejjednodušší zadání je vzpomenout si na bouřku a popisovat ji. Emmě T. se její myšlenky převtělily do textu rýmovaného :) 

BOUŘKA 

Když venku hřmí, 

já se nebojím. 

Někdo bouřky pozoruje rád, 

já zavřu oči a jdu spát, 

o lese zeleném si nechám zdát. 

  

Chvíli ležím a už jsem v tom lese kouzelném, 

přede mnou cesta táhnoucí se tmou, 

kolem mě stromy a pod nohama cítím trávu zelenou. 

Na nebi mi hvězdy svítí,  

u stromu si roste kvítí. 

Kráčím tiše po mechu, 

není potřeba spěchu. 

Avšak cítím pocit divný, 

tak raději běžím 

a najednou prostě ležím. 

Bázlivě oči otevírám, 

do slunce se zase dívám. 

Bouře už tu není… 

Tak na shledanou u příštího snění!

Žáci druhého stupně se 25. března vydali na ostrov Madagaskar, který patří k Africe. Díky cestovateli panu Adamu Lelkovi, který tu před 10 lety prožil několik týdnů, natočil a slovem doprovodil celý dokument, se žáci mohli poučit, pobavit, místy se i strachovat. Zalíbila se jim tamní endemická zvířata (někteří by je chtěli chovat i doma :), báli se pavouků a hadů, obdivovali přírodu, byli překvapeni z místních silnic a hlavního města Antananarivo (které spíš vypadá jako vesnice), mohli porovnat naše školní prostředí s tím na Madagaskaru, rozhodně všechny překvapil domorodý rituál „famadihana“ (obracení kostí zemřelých předků) a vycítili, že hlavní hodnotou chudých domorodců je jejich vzájemná láska. Několik žáků akce tak zaujala, že by dokonce na Madagaskar odjeli. („Kdybych nebyl závislý na našich vychytávkách, tak bych tam klidně žil.“)

Žáci 1. stupně absolvovali pod vedením pana praporčíka z PČR, který nás navštívil ve škole, přednášku na téma Šikana. Dozvěděli se mnoho důležitých informací. Prvňáčky navštívili i budoucí školáčci z MŠ Provodín a Jestřebí. Vyzkoušeli si, jaké to je být školákem. 12. dubna se na ně bude těšit slečna učitelka Bára u zápisu do 1. třídy. 28. 4. se pak koná v budově v Provodíně odpoledne pro předškoláčky.

A v neposlední řadě nesmíme zapomenou na lyžařský výcvik pro žáky 5. – 9. ročníku. Letos se konal v Kořenově. Počasí lyžařům přálo a sněhu bylo dost. Pokročilí si skvěle zalyžovali na sjezdovce U Čápa v Příchovicích, začátečníci se naučili lyžovat na sjezdovce u chaty. Lyžaři stihli absolvovat i přednášku horské záchranné služby a turistický výlet na krásnou rozhlednu Štěpánka.