Základní škola a Mateřská škola Jestřebí, příspěvková organizace
Co se u nás ve škole dělo v červnu?

Co se u nás ve škole dělo v červnu?

28. 6. 2022Lucie Červenková

Pohodlně se usaďte ...........

Chcete vědět, co vše se dělo u nás ve škole v měsíci červnu? Tak to se dobře usaďte a můžete začít číst. Bylo toho totiž opravdu hooooodně.

Hned na první červnový den připadá Mezinárodní den dětí a ten si každá třída oslavila po svém. Děti ze ZŠ Provodín si zasoutěžily v super týmech ve sportovně-vědomostním kvízu a hned po obědě se vydaly na cyklovýlet do Starých Splavů. To se k nim přidali i starší spolužáci z družinky v Jestřebí. Navštívili paní učitelku Lenku, která pro ně připravila občerstvení a její manžel, také pan učitel, pak přednášel dětem o vodních mikroorganismech, které si děti v potoce vylovily a pod mikroskopem pak pozorovaly. Byla to velmi zajímavá přednáška. 5. třída oslavila den dětí vyzkoušením robotické stavebnice Lego WeDo a porovnáním sil jejich robotů. Pak si páťáci vyzkoušeli, jaké je to číst chuťovými pohárky a evokovali chutě čokolády pomocí literárních ukázek. Osmáci, ti zase vyjeli do Staré Boleslavi, kde slavili den dětí s IZS. Sedmáci a deváťáci dostali od školy dárek v podobě programů od liberecké organizace Maják o.p.s. Tři vyučovací hodiny prožili hrami, prací ve skupinách, diskuzí i nasloucháním. Pobavili se, zamysleli a snad i poučili. Nebyl to ztracený čas!

Tento měsíc nezahálela ani školní cvičná kuchyňka – v 6. třídě se zdobily dortíky, na kroužku vaření se připravovaly lasagne, obrácený koláč a sladké kokosové Rafaelo, čtvrťáci smažili palačinky a v 8. třídě se konal Currywurst Meisterschaft, kdy proti sobě nastoupily v poslední hodině němčiny klučičí a holčičí tým a utkaly se v tom, kdo uvaří lepší Currywurst. Nově se tvořilo i s keramikou.

Vyučování není je sezení v lavicích, a tak žáci 5. třídy završili pololetní projekt na téma soustavy lidského těla a při prezentacích každý předvedl své mistrovské dílo. Žáci 9. třídy zase navštívili jestřebskou knihovnu a věnovali čtenářskou dílnu životopisné literatuře. Známější se pro nás tak stala jména významných žen a mužů z doby současné i dávno minulé - Olga Havlová, Dagmar Pecková, Marie Luisa, Jan Pavel II., Karel Svoboda, Jan Tříska, Josef Somr nebo Vincent van Gogh. Knihovnu navštívili i prvňáčci. Ti se vlakem vypravili až do České Lípy, kde už na ně čekal rytíř Hynek s komteskou. Měli pro ně připravené 3 čtenářské úkoly a za jejich splnění pak všechny děti pasovaly na čtenáře. Někteří čtenáři si za své výkony vysloužili i krásnou knížku.

A celý 1. stupeň opět, jako už každoročně, bubnoval. Prvňáčci si na pomoc vzali i své maminky a tatínky a celým Provodínem se v jeden pondělní podvečer nesl zvuk afrických bubnů. Děti si v rámci prožitkového muzicírování vyzkouší tradiční i netradiční hudební nástroje.

A kde byli žáci 2. stupně, když 1. stupeň bubnoval? Ti se vydali na turistický kurz. Od pondělí do čtvrtka prošli žáci křížem krážem Lužické hory. Program byl opravdu pestrý – hrad Oybin, Trixi park, Motýlí dům v Jonsdorfu, Luž. Nechybělo ani opékání buřtíků. Nožičky bolely, ale zážitků bylo mnoho.

A jak oživit každodenní stereotyp? Třeba tím, že se na školním parlamentu dohodne, že pátek 17. června se do školy nepůjde s tradičním batohem, ale že si každý vezme učení do jiného „přepravního prostředku”. Žáci zvolili např. nůši, kočárek, kbelík, koš na prádlo, krabici, přepravku na zvířátko, obal od LEGA či puzzle. Mnozí si tak užili legraci, ale někteří i starosti s přenášením objemného zavazadla. Poznali, že jejich batoh (s mnoha kapsami a dalšími vychytávkami) je přeci jen praktičtější pomocník.  

Během celého školního roku se naše škola účastnila projektu Markétina dopravní výchova a Kristýnka Librová ze 6. ročníku obsadila krásné 5. místo (z celé ČR) ve výtvarné soutěži „Bezpečný cyklista“. Gratulujeme.

Měsíc červen nám připravil krásné počasí, a tak jsme mohli trávit mnoho času venku. Toho rozhodně využívala družina. Jejich motto znělo: LES JE NAŠE VŠECHNO……..a tak si děti hrály, malovaly, vyráběly, pozorovaly, odpočívaly a lenošily. A také vyzkoušely Lesní únikovou hru LASER GAME, když přespávaly ve stanech na školní zahradě. V přírodě se konala i Pirátská stezka za pokladem, která vedla až do Starých Splavů.

V Jestřebí se žáci starali o své nové miniskleníky a hned si vypěstovali vlastní kedlubny a ředkvičky. V Provodíně se zase společnými silami starají o květinovou zahrádku. Starají se i o pulce, které mají v akváriu na chodbě. Děti je krmí špenátem, čistí jim vodu a pozorují, jak se mění v žabičky. Před vysvědčením je vrátily zpátky do přírody.

Pozorovat měli možnost i žáci 7. ročníku, kteří se v rámci projektu NAKAP vydali na Obchodní akademii v České Lípě a mikroskopovali různé druhy plísní.

Červen je měsíc výletů. Výletování zahájili žáci 4. a 8. třídy, kteří vyrazili s mateřskou školkou do Mirakula. Na rozloučenou s 1. stupněm se pak do italského Caorle vydala téměř celá 5. třída. Děti si užily moře, zmrzlinky i pizzy.

Družinka vystoupala na hrad Jestřebí, čtvrťáci pak ještě vyrazili do Jiřetína pod Jedlovou do centra s názvem Stroj času, šesťáci navštívili ZOO Liberec, sedmáci byli v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi, děti z Provodína zase ZOO Ústí nad Labem, ve Vodním světě v Úštěku a na hradě Helfenburku. Celá budova ZŠ Jestřebí si zahopsala v Hoparéně v Liberci. Poslední zmíněné výlety nám kompletně zafinancovalo SRPŠ částkou 52000,- Kč.

Ani na kulturu se nezapomnělo a přijelo k nám divadlo z Hradce Králové. Dětem z prvního stupně zahrálo Africkou pohádku, aneb podivuhodná dobrodružství doktora Emila Holuba a druhý stupeň seznámilo s pány Voskovcem a Werichem.

Ve čtvrtek se rozdávalo vysvědčení, rekapituloval se školní rok, nezapomnělo se ani na ocenění nejlepších žáků a 9. třída se za přítomnosti všech pedagogů a svých rodičů rozloučila s povinnou školní docházkou. Do dalších let jim přejeme hodně štěstí.

O prázdninách škola nebude zahálet. Už teď tam byla zahájena rekonstrukce plynového topení. Připravuje se i rekonstrukce ředitelny a třídy budoucích páťáků.

Všem dětem přejeme krásné prázdniny a rodičům děkujeme za spolupráci v tomto školním roce.

Uvidíme se zase v září.

Jestli jste dočetli až sem, tak Vám děkujeme za pozornost. Aktivity naší školy můžete sledovat i na facebooku školy ZŠ a MŠ Jestřebí.