Leden ve škole

6. 2. 2024Lucie Červenková

Leden - to je konec 1. pololetí

Lednové dny se u nás ve škole nesly ve znamení konce 1. pololetí, rozdávání vysvědčení, zahájení plaveckého výcviku a lyžařského výcviku. To ale ani zdaleka nebyly všechny aktivity, které jsme stihli.

Hned 5. ledna zahájily děti 1. stupně Tříkrálovou sbírku. Pomohly tak vybrat od dárců peníze pro potřebné. Vzácné návštěvy se dočkali v jestřebské družině. Navštívili je zástupci ze Sportareálu z České Lípy a obdarovali Rozálii Kalmárovou za 2. místo a Vojtěcha Klince za 3. místo v soutěži o Nejkrásnější ozdobu roku 2023. Jestřebská družinka si prohlédla místní kostel sv. Ondřeje a děti se tak dozvěděly o jeho historii.

Celá provodínská škola se pečlivě připravovala na školní kolo recitační soutěže, které vyvrcholilo 31. ledna před rozdáváním pololetního vysvědčení. Mnozí si vyzkoušeli úplně poprvé vystoupit před takovým množstvím diváků. Prokázali velikou odvahu. Oceněno bylo 6 žáků. Na 1. místech se umístila Terka Moučková ze 3. třídy a Stella Bernardinová z 1. třídy.

V lednu naši školu reprezentovaly Magdaléna Zachová a Magdaléna Marková v okresním kole Olympiády v ČJ na českolipském gymnáziu. Děvčata hodinu přemýšlela nad rozmanitými, často netradičními úkoly z mluvnice a dalších 60 minut musela zapnout mozkový závit fantazie a na místě vytvořit slohový úkol na předem neznámé téma v daném slohovém útvaru. A jak naše dívky uspěly? V konkurenci 34 žáků z různých základních škol Českolipska Majda Marková s 38 body obsadila dělené 4.-7. místo a Magda Zachová se s 26 body umístila na 17. - 21. příčce. Vojta Červenka a Ondra Válek zase reprezentovali naši školu v okresním kole dějepisné olympiády, která se konala v DD Libertin. Vojta se umístil na děleném 15.-18. místě, Ondra kousek za ním. Blahopřejeme.

Druháčci a třeťáčci zahájili první plaveckou výuku. Byli rozděleni do čtyř skupinek podle svých plaveckých dovedností. Ve vodě byli jako rybičky. Čeká je ještě 9 lekcí.

Vařím, vaříš, vaříme.....V lednu se opravdu hodně vařilo. V naší cvičné kuchyňce započala v lednu velká celková rekonstrukce. Kuchaři z kroužku vaření proto stihli v lednu hned dvě lekce. Gulášová polévka, špagety carbonare, tvarohové šátečky a sýrové sušenky se kuchařkám moc povedly. Stejně tak se podařilo i rizoto s kuřecím masem, hamburgery lepší než od "mekáče" a na závěr jablečný perník. K oslavě úspěšně zakončeného pololetí využili páťáci ochutnávku exotického ovoce. Společnými silami si ke svačině připravili pudink se šlehačkou ozdobený granátovým jablkem, nashi a kiwi a avokádovou pomazánku quacamole. Velmi podobně to vypadalo i v ostatních třídách 1. stupně. Jsme stále zapojeni do projektu Ovoce do škol. Třeťáci si pak v rámci hodiny pracovních činností připravili zdravou mrkvovou pomazánku a zelný salát s toastíkem, druháci ochutnávali vlastnoručně vyrobené ovocné svačinky, protože se v prvouce učí o zdravé výživě.

Na přelomu ledna a února se konal lyžařský výcvik v Dolním Maxově. Sněhové podmínky nebyly úplně ideální pro lyžování u chalupy, a tak se museli naši lyžaři rozjezdit na vzdálenější sjezdovce u Lucifera. Potom si koupili skipasy na Tanvaldský Špičák, kde si užili skvělou lyžovačku. Ve čtvrtek vyrazili poznávat okolí – k vodopádům Červeného potoka a na Bukovou horu. Odpoledne už pršelo, a tak byl čas na společenské hry a soutěže, ocenění účastníků lyžařského zájezdu. V pátek vyrazili domů.

Celým prvním pololetím provázela hodiny čtení naše třeťáky loupežnická holka Ronja. Když knihu společně dočetli, šli se podívat na její filmové zpracování do jestřebské kinokavárny. Děkujeme za její zapůjčení.  Svůj pololetní projekt Vesmír úspěšně dokončili žáci 5. třídy a mohli si tak pomocí jednotlivých modelů sestavit celou sluneční soustavu, a navíc se dozvědět spoustu nových zajímavostí.

První pololetí končí, devátá třída ve škole setrvá už jen pět měsíců. Do poloviny února se budou muset definitivně rozhodnout, co dál...